KFF INDUSTRY: PROGRAM WYDARZEŃ BRANŻOWYCH NA KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM
62. Krakowski Festiwal Filmowy startuje 29 maja. Po edycji online i hybrydowej, w tym roku w końcu wracamy do kin! Również towarzyszące mu KFF Industry, rozpoczynające 30 maja, będzie miało formułę stacjonarną. Zapraszamy do zapoznania się z programem.
Zaczynamy animacją - poniedziałek i wtorek to dni poświęcone programowi Animated in Poland i Talent Market.
We współpracy z SPPA – Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji – 30 maja zorganizowany zostanie Talent Market – spotkanie doświadczonych producentów z młodymi twórcami animacji. Scenarzyści, animatorzy, reżyserzy oraz producenci poszukujący koproducenta będą mieli okazję spotkać się z producentami i właścicielami polskich studiów animacji poszukującymi nowych pomysłów i projektów filmowych. W ramach Talent Market odbędą się publiczne prezentacje projektów oraz spotkania indywidualne one-on-one.
Animated in Poland to przede wszystkim międzynarodowy pitching, poprzedzony intensywnym warsztatem przygotowawczym dla uczestników, poprowadzonym przez Wima Vanackera, programera sekcji krótkiej Cannes Film Festival. Natomiast pitchingi 9 wyselekcjonowanych projektów animowanych odbędą się 31 maja. W tym roku zobaczymy projekty m.in. znanych już festiwalowej publiczności twórców, m.in. Marty Magnuskiej, Adeli Kaczmarek-Siwińskiej, Natalii Krawczuk czy Ewy Borysewicz. Całość zakończą spotkania indywidualne z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali filmowych i międzynarodowymi agentami sprzedaży.
Dodatkowo we współpracy z SPPA zorganizowane będą warsztaty scenariuszowe, skierowane do twórców, którzy chcieliby rozwinąć swoje umiejętności w konstruowaniu historii przy tworzeniu filmu animowanego lub producentów, którzy potrzebują narzędzi do oceny opowieści i do dialogu ze scenarzystami. Warsztaty odbędą się w dniach 30 – 31 maja. Warsztaty poprowadzi reżyser i scenarzysta Artur Wyrzykowski.
Od środy KFF Industry należeć będzie do twórców filmów dokumentalnych. Część z nich już od początku tygodnia przygotowywać się będzie do prezentacji projektów podczas drugiej sesji Doc Lab Poland. DOC LAB POLAND to warsztaty i konsultacje dla reżyserów i producentów polskich filmów dokumentalnych z zagranicznymi tutoram, organizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W tym roku tutorami, którzy będą doradzać uczestnikom, są Tracie Holder (USA), Adriek van Nieuwenhuiyzen (IDFA), Martin te Pas (e u R O P E doconsultancy) i Rada Sesic (Sarajevo FF).
Finałem warsztatów będą dwie sesje pitchingowe DOCS TO GO! (środa, 1 czerwca) oraz DOCS TO START (czwartek, 2 czerwca). Każda z nich zakończona będzie spotkaniami on-on-one uczestników z ekspertami, potencjalnymi partnerami koprodukcyjnymi, programerami festiwali i agentami sprzedaży. DOCS TO START to prezentacja polskich projektów w fazie dewelopmentu, a DOCS TO GO! jest prezentacją polskich dokumentów w fazie montażu lub postprodukcji.
Z myślą o producentach szukających partnerów produkcyjnych zorganizowany został CEDOC – Central European Documentary Co-Production Market: jedyne takie w Polsce indywidualne spotkania koprodukcyjne z międzynarodowymi decydentami branży filmowej oraz zagranicznymi producentami, którzy otwarci są na współpracę z Polską. Spotkania w formule one-on-one i round tables odbędą się w piątek, 3 czerwca.
Gość specjalny 62. Edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego to kinematografia czeska. W trakcie trwania festiwalu będzie można zapoznać się z filmami dokumentalnymi z Czech, natomiast Czech Focus podczas KFF Industry to polsko-czeskie spotkania w formie roundtable (czwartek, 2 czerwca) przygotowane przy współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych i Audiovisual Producers’ Association, Panel Meet Czech Industry z udziałem przedstawicieli East Doc Platform, Ex Oriente, dok.incubator, Emerging Producers i festiwali One World w Pradze oraz Ji.hlava IDFF (czwartek, 2 czerwca), a także prezentacja “Produkcja i finansowanie filmów dokumentalnych w Czechach” z udziałem producentów oraz Instytutu Filmu Dokumentalnego w Pradze. (piątek, 3 czerwca).
W czwartek i piątek w Pałacu Potockich odbędą się prezentacje Meet the Festival Programmers i Meet the Sales Agents z udziałem przedstawicieli międzynarodowych festiwali filmowych i zagranicznych agentów sprzedaży oraz panel prawny połączony z konsultacjami dotyczący umów scenariuszowych w animacji, dokumencie i fabule, który poprowadzi Marcin Lassota z kancelarii Lassota i Krawiec sp.j. W piątek, także w Pałacu Potockich, Tracy Holder, amerykańska reżyserka, producentka, ale także konsultantka i specjalistka z zakresu amerykańskich funduszy filmowych, opowie, jak skutecznie pozyskać środki finansowe z USA na produkcję filmów dokumentalnych w Europie.
W programie nie mogłoby zabraknąć KFF Industry Meetings, indywidualnych spotkań konsultacyjnych z programerami festiwali filmowych przeznaczonych dla filmowców, producentów oraz osób zajmujących się promocją filmów. Na spotkania można umawiać się
Na koniec KFF Industry, w sobotę, 4 czerwca, odbędzie się też specjalne wydarzenie B2B Doc Launch Pad pitching, które wyjątkowo w tym roku nie odbywa się w Kijowie, w Ukrainie, a w Krakowie podczas naszego festiwalu. B2B Doc Launch Pad to jedno z najbardziej efektywnych wydarzeń koprodukcyjnych dla projektów produkowanych w regionie między Bałtykiem a Morzem Czarnym. Również tradycyjnie w sobotę tradycyjnie odbędzie się Forum Dokumentu i Animacji przygotowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Krakowską Fundacją Filmową i Gildią Dokumentalistów.
KFF Industry to także KFF Video Library – cyfrow wideoteka, w której przez cały festiwalowy tydzień będzie można oglądać najnowsze filmy z całego świata, które szukają dystrybucji kinowej, festiwalowej i telewizyjnej. W tegorocznym katalogu znalazło się około 230 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, dokładnie wyselekcjonowanych przez naszych partnerów z: DOK Leipzig, East Silver, Thessaloniki International Documentary Film Festival i Festival dei Popoli. Co ważne, w KFF Video Library uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć również wszystkie filmy z całego programu 62. KFF.
Szczegółowy program KFF Industry oraz pełen harmonogram.
Partnerami KFF Industry 2022 są: Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, B2B Doc, APA, KIPA, Institute of Documentary Films, Sound Mind Studio, Fixafilm, Crew United Polska, Lassota Krawiec sp.j.,
Współorganizatorem jest Creative Europe Desk Polska.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Kraków i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Patroni medialni: Film & TV Camera, Polish Docs, Polish Shorts, Polish Animations, Business Doc Europe, Modern Times Review, Film New Europe.
Organizatorem i producentem KFF Industry jest Krakowska Fundacja Filmowa. Wydarzenie odbywa się podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.