POLSCY ZWYCIĘZCY 59. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO
W sobotę, 1 czerwca, w wypełnionej po brzegi sali kina Kijów.Centrum międzynarodowe jury przyznało nagrody najlepszym filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym, które przez cały festiwalowy tydzień rywalizowały o względy ekspertów i publiczności w krakowskich kinach. Wśród nagrodzonych znalazły się filmy polskie.
- Wieczór, który jest przed nami będzie pełen radości, wzruszeń i niespodzianek - rozpoczęła uroczyście Patrycja Wanat, prowadząca galę zamknięcia 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział przedstawiciele branży filmowej i miłośnicy kina z całego świata. Wieczór uświetnił recital Mikołaja Trzaski, który był także członkiem jury konkursu DocFilmMusic.
Laureatką najstarszego festiwalowego konkursu – Międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych – została Izabela Plucińska za film “Portret Suzanne” (Polska, Niemcy, Francja). Jury, któremu przewodził polski reżyser Xawery Żuławski, przyznało reżyserce nagrodę Złotego Smoka za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością. Według jury to dzieło kompletne i zachwycające.
Natomiast Srebrnym Smokiem za najlepszy film dokumentalny została nagrodzona Aleksandra Maciejczyk za produkcję “Połączeni” (Polska).
Oba filmy dzięki zdobytym na Krakowskim Festiwalu Filmowym nagrodom, mogą ubiegać się o nominację do Oscara.
Złotego Lajkonika w Konkursie polskim otrzymał film “Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego. Jury pod przewodnictwem Macieja Karpińskiego przyznało nagrodę za podjęcie aktualnego tematu zgodnie z tradycją polskiego filmu dokumentalnego uczestniczącego w życiu publicznym.
Najlepszym polskim filmem animowanym został “Acid Rain” Tomasza Popakula. To drugi Srebrny Lajkonik w karierze artysty - pierwszego otrzymał za film “Ziegenort” w 2013 roku. Tym razem jury doceniło reżysera za udowodnienie, że atrakcyjny wizualnie język animacji może być narzędziem do zrozumienia ważnych zjawisk współczesności.
Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego trafił do Andreia Kutsili za film “Summa”, który według jury jest humanistycznym przesłaniem, wyrażonym w dojrzałej, harmonijnej formie.
Trzeci Srebrny Lajkonik, dla najlepszego filmu fabularnego, powędrował do Heleny Oborskiej za film “Ukąszenie” za odbiegające od schematów ujęcie relacji międzyludzkich i za poszukiwanie oryginalnego języka filmowego.
Pozostałe nagrody dla polskich filmów:
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż – Szymon Kuczyński za film Strawberry Boys
Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – Diana Kadłubowska i Krzysztof Kadłubowski za film Dziś, jutro … wczoraj (Polska)
Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych – Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek (Animoon) za filmy Acid Rain i Łowy (Polska)
Nagroda pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowana przez Coloroffon Film i Naima Film – Tomasz Wierzbicki za film Ukąszenie (Polska)
W czasie zakończenia Krakowskiego Festiwalu Filmowego wręczono także nagrody KFF Industry oraz DOC LAB POLAND.
NAGRODY KFF INDUSTRY I DOC LAB POLAND
ANIMATED IN POLAND
Wyróżnienie Specjalne Centrum Technologii Audiowizualnych - projekt filmu LOVE, reż. Michał i Jakub Socha, prod. Jakub Karwowski, Piotr Szczepanowicz / Letko
Nagroda Sound Mind - projekt filmu MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU, reż. Tomasz Siwiński, prod. Jakub Karwowski, Piotr Szczepanowicz /Letko
DOCS TO START
Wyróżnienia Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego projekt filmu MISS POLONII, reż. Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, prod. Katarzyna Drapała /WFDiF
projekt filmu MOJA WIELKA BIBA, reż. Judyta Fibiger, prod. Robert Rhodin/ White Shark Studios
projekt filmu BRACTWO, reż. Hanna Maciąg, prod. Maria Wachowiak, Anna Waligórska / No Prob Production House
Wyróżnienie DOK Leipzig - projekt filmu BLISCY, reż. Marek Kozakiewicz, prod. Agnieszka Skalska / Koi Studio
Nagroda Uchostudio - projekt filmu KIEDY UMILKNIE WIATR, reż. Mateusz Gołębiewski, prod. Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik / Domino Film
Nagroda ColorOffOn - projekt filmu I WANT IT ALL, reż. Katarzyna Wiśniowska, prod. Tomasz Morawski / Haka Films
Nagroda HBO Award - projekt filmu LILI, reż. Sylwia Rosak, prod. Tomasz Morawski / Haka Films
DOCS TO GO!
Wyróżnienie Institute of Documentary Film w Pradze - projekt filmu LOMBARD, reż. Łukasz Kowalski, prod. Łukasz Kowalski, Anna Mazerant / 4.30 Studio
Nagroda ColorOffOn - projekt filmu ANTYBOHATER, reż. Michał Kawecki, prod. Maria Siniarska / Unlimited Film Operations
Pokazy nagrodzonych filmów odbędą się w niedzielę, 2 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki od godz. 12.00.
Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.krakowfilmfestival.pl
60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020 roku.
fot. Kamila Szatan