3. WARSAW ANIMATION FILM FESTIVAL OD 27 WRZEŚNIA
W dniach 27 sierpnia – 2 września odbędzie się 3. edycja Warsaw Animation Film Festival. Program imprezy kierowany jest zarówno do wytrawnych koneserów filmowej animacji, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą sztuką. WAFF jest jedyną imprezą na kulturalnej mapie stolicy poświęconą filmom animowanym.
Stołeczne pokazy stacjonarne odbędą się w kinie Amondo i Kinotece i złoży się na nie 9 bloków animacji krótkometrażowych w trzech konkursach: Main Competition, Green on Screen oraz Scream on Screen. Jury, w którym zasiądą doświadczeni artyści i ludzie związani z kinem, wyłoni laureatów Grand Prix za Najlepszą Animację WAFF 2021, przyzna Wyróżnienie dla Najlepszej Młodej Animacji, wybierze Najlepszy Animowany Horror oraz Najlepszy Film o Tematyce Ekologicznej. Poza głównym konkursem przyznane zostaną także Nagroda Platige Image za angażujący emocjonalnie storytelling i spójną z nim warstwę wizualną oraz Nagroda Publiczności.
Dodatkową atrakcją festiwalu będą pokazy pozakonkursowe: bloki Ars Electronica 2020 i 2021 przygotowane we współpracy z Austriackim Forum Kultury, Volda University – animacje nordyckie, czyli pokaz współorganizowany z festiwalem ReAnima w Bergen, a – wzorem ubiegłego roku – kończący festiwal i towarzyszący rozdaniu nagród pokaz animowanych wideoklipów na Placu Zabaw nad Wisłą. Ponadto odbędą się warsztaty i panele dyskusyjne, w tym 31.08.2021 w Solatorium na Jazdowie dzień Green on Screen poświęcony animacji, zrównoważonemu rozwojowi i kwestiom zmian klimatycznych. Uczestnikami dyskusji będą przedstawiciele Papaya Young Directors, osoby z działu kreacji McCann, Greenpeace, twórcy projektu MELT z WWF oraz projektu Lunapark. Panele poprowadzi zaangażowany ekologicznie autor Zielonego Podcastu, Krzysztof Rzyman.
Podczas WAFF odbędzie się masterclass online z Mike’em Cachuelą, współreżyserem "Koraliny i tajemniczych drzwi", storyboardzistą m.in. "Miasteczka Halloween", "Toy Story" i "Ratatouille", a Platige Image zorganizuje dwa wykłady case-study na temat animacji i VFX, które odbędą się w kinie Elektronik – Behind the VFX of THE MEDIUM (prelegentem będzie Mateusz Tokarz z Platige) i Deep into The Tall Grass: Proces tworzenia prewizu i animacji w "The Tall Grass" z antologii "Miłość, śmierć i roboty" (prelegentką będzie Katarzyna Olszewska z Axis Studio) Atrakcją dla najmłodszych będzie pokaz animacji "Skafander Klingerta" w reżyserii Artura Wyrzykowskiego. Twórca filmu poprowadzi też warsztaty z analizy scenariusza filmu animowanego, które będą mieć miejsce w Warszawskiej Szkole Filmowej. Wstęp na wszystkie warsztaty i panele dyskusyjne jest darmowy.
Organizatorem festiwalu jest fundacja Ex Anima, powstała w wyniku współpracy pomiędzy organizatorkami I edycji Festiwalu: Tessą Moult-Milewską i Eweliną Leszczyńską a studiem Platige Image. Fundacja działa na polu promocji animacji, kina artystycznego i osiągnięć kobiet na rynku filmowym.
Pod tegorocznym hasłem festiwalu, GREEN ON SCREEN, kryje się nie tylko jeden z bloków konkursowych, ale także ciekawe rozmowy i dyskusje o eko produkcji, ekologii w kontekście animacji i animacji w służbie środowisku. - Od pierwszej edycji podkreślamy, że filmy animowane są niezwykle ważnym głosem w dyskusjach na najbardziej palące tematy, a potencjał edukacyjny drzemiący w animacjach w kontekście zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju wydaje nam się szczególnie istotny. Bijemy więc na alarm! – mówi Ewelina Leszczyńska.
Druga edycja festiwalu praktycznie w całości przeniosła się ze stołecznych kin do sieci. Tegoroczna, z uwagi na chęć dotarcia do jak największego grona zainteresowanych oraz wciąż obowiązujące w kinach obostrzenia, odbędzie się w trybie hybrydowym. Cały program to ponad 13 godzin animacji wyselekcjonowanej spośród filmów z całego świata. Będzie je można zobaczyć także online, dzięki współpracy z platformą krakowskiego Kina pod Baranami. - Cieszy mnie, że stałym punktem programu stały się animowane horrory, bo ten gatunek jest silnie reprezentowany w tej dziedzinie sztuki i przede wszystkim ma oddane rzesze fanów, także w Polsce. Dzięki naszej imprezie mogą przekonać się, jak wygląda jego nieco inne oblicze – dodaje Tessa Moult Milewska.
Głównym partnerem festiwalu jest studio Platige Image, na co dzień zajmujące się postprodukcją obrazu i VFX, w którym swoje talenty rozwinęli znani na całym świecie reżyserzy animacji jak Damian Nenow czy Tomasz Bagiński. - Studio Platige Image od zawsze było ambasadorem ambitnych filmów animowanych. Jesteśmy miejscem, które stawia na młodych twórców, pomaga im w rozwijaniu kariery, daje odpowiednie narzędzia do pracy, a także zapewnia sprawdzone zaplecze produkcyjne. Warsaw Animation Film Festival to przestrzeń, gdzie mogą oni prezentować swoje projekty szerokiej widowni i konfrontować się z jej odbiorem. Mamy świadomość, że dla młodych artystów ma to wielkie znaczenie i jest ważnym krokiem w rozwoju kariery, dlatego z tym większym entuzjazmem wspieramy tę inicjatywę od jej zarania – podkreśla Karol Żbikowski, CEO Platige Image.
Warsaw Animation Film Festival potrwa w dniach od 27.08 do 02.09.2021. Wszystkie bloki konkursowe, poza pokazami kinowymi, będą też dostępne w formule VoD na platformie www.e-kinopodranami.pl
Cały program można znaleźć tutaj.
Materiały prasowe