ANIMARKT 2019 - RUSZA REKRUTACJA NA WARSZTATY I MASTERCLASSY

Taka okazja długo może się nie powtórzyć. Trzydniowe profesjonalne warsztaty i ekskluzywne masterclassy z wybitnymi twórcami światowej animacji to jeden z kilku powodów, dla których w dniach 8-12 października warto pojawić się w Łodzi. Podczas Animarkt Stop Motion Forum 2019 swoją wiedzą podzielą się: Barry Purves, Juan Soto, Angela Poschet i Christine Polis. Zgłoszenia na warsztaty i masterclassy można przesyłać do 5 września, udział w nich jest bezpłatny.

Profesjonalne warsztaty i masterclassy to obok pitchingu i panelu biznesowego jedna z trzech głównych sekcji ANIMARKT Stop Motion Forum 2019 – najważniejszego wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej, dotyczącego animacji lalkowej. – Spotkania warsztatowe powstały z myślą o młodych twórcach i osobach stawiających pierwsze kroki w produkcji filmów. Odbywają się w małych grupach, dzięki czemu każdy uczestnik ma zapewniony komfort pracy i bezpośredni kontakt z prowadzącym – mówi Paulina Zacharek z Animarkt. Aby móc wziąć w nich udział, należy zapoznać się z zasadami naboru, wypełnić formularz aplikacyjny i dołączyć wymagane materiały. Można to zrobić na stronie www.animarkt.pl. Wyboru uczestników dokonają osobiście poszczególni prowadzący. 

Warsztat reżyserii animacji po raz pierwszy w Polsce poprowadzi Barry JC Purves, charyzmatyczny idol twórców młodego pokolenia, nominowany do Oscara i BAFTA. Podczas tych trzech dni (8 – 10 października) uczestnicy mogą spodziewać się wielu praktycznych ćwiczeń, które pomogą im w udoskonaleniu warsztatu w zakresie techniki stop motion. Prowadzący zdradzi swoje triki i podzieli się obserwacjami zdobytymi podczas 41 lat pracy w animacji i storytellingu.

W tym samym terminie (8 – 10 października) zaplanowany jest też warsztat z animacji poklatkowej z Juanem Soto, który pracował m.in. przy wielokrotnie nagradzanym filmie „Nazywam się Cukinia” oraz cieszącej się ogromną popularnością animacji „Piraci!” dubbingowanej przez Hugh Granta, Salmę Hayek czy Martina Freemana. Twórca poprowadzi warsztaty poświęcone ruchowi postaci w animacji poklatkowej, w których centrum znajdzie się praca nad płynnymi i pełnymi ekspresji gestami lalki oraz jej przekonywującym i realistycznym zachowaniem. Przekaże uczestnikom 12 najważniejszych zasad stop motion podczas serii praktycznych ćwiczeń.

Oprócz trzydniowych warsztatów na chętnych czekają też otwarte dla publiczności wykłady mistrzowskie oraz wymagające wcześniejszych zapisów konsultacje. Jedną z takich prezentacji poprowadzi Christine Polis, która od 2002 roku tworzy lalki, konstrukcje dla animacji, scenografię i rekwizyty. Podczas otwartego case study (9 października) opowie o swojej pracy nad lalką dla wielu międzynarodowych produkcji. Skupi się na procesie tworzenia lalki w taki sposób, aby dobrze spełniała swoje funkcje i była w stanie realizować wszystkie zadania ze scenariusza. Pokaże jak trudna, precyzyjna i wymagająca pod względem technicznym i artystycznym jest sztuka tworzenia lalek. Poprowadzi też konsultację dla 5 wybranych projektów. 

Z kolei masterclass Angeli Poschet (11 października) to wyjątkowa okazja, by skorzystać z wiedzy i doświadczenia wielokrotnie nagradzanej koordynatorki produkcji, w której portfolio znajduje się „Wyspa Psów” Wesa Andersona czy nominowany do Oskara film „Frankenweenie” Tima Burtona. Przygotowane przez nią otwarte dla publiczności case study dotyczyć będzie wybranych aspektów produkcji – od planowania, poprzez zarządzanie budżetem, po organizację. Producenci i kierownicy produkcji, a także reżyserzy stawiający pierwsze kroki w animacji lalkowej mogą ponadto skorzystać z nieodpłatnych indywidualnych konsultacji z Poschet.

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN – podmiot zajmujący się popularyzacją i upowszechnianiem animacji, a także wspieraniem jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej poprzez kompleksowe działania z obszaru produkcji, dystrybucji, promocji i edukacji.

ANIMARKT odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Kontakt dla mediów: 

Monika Kuśmirek-Zyzik
pr@momakin.pl
+48 600 946 070

Informacja prasowa