ZGŁOŚ SIĘ NA SZKOLENIE Z TWORZENIA LALEK DO ANIMACJI POKLATKOWEJ

Jedyne takie w Polsce i jedno z niewielu na świecie – kompleksowe szkolenie ze sztuki tworzenia lalki do animacji poklatkowej odbędzie się w Łodzi w dniach 19 sierpnia – 18 września. Rekrutacja do udziału w warsztatach, które poprowadzą najlepsi specjaliści pracujący na co dzień przy oscarowych produkcjach, właśnie się rozpoczęła i potrwa do 2 lipca. Z wysłaniem zgłoszenia należy się spieszyć, organizatorzy przewidzieli zaledwie 12 miejsc.

Celem projektu pod hasłem „Sztuka Tworzenia Lalki” jest zapoznanie uczestników z procesem powstawania oraz technikami wykonania lalek animacyjnych. Posłuży temu miesięczny kurs składający się z wykładów oraz warsztatów praktycznych, podczas których wybrana dwunastka dowie się, jak krok po kroku przebiega proces produkcji lalki. – To interdyscyplinarny i innowacyjny projekt łączący sztukę filmu animowanego z innymi dziedzinami twórczości artystycznej, szczególnie z rzeźbą – tłumaczy Justyna Rucińska z Likaon, który jest jednym z partnerów przedsięwzięcia.

Wykłady teoretyczne i warsztaty będą odbywały się na terenie łódzkiej ASP. Zajęcia poprowadzą znakomici plastycy: Marcin Zalewski – lalkarz, rzeźbiarz, wykonawca rekwizytów związany z branżą animacji od ponad 10 lat – oraz Sylwia Nowak – współtwórca lalek oraz scenografii dla produkcji filmów lalkowych animowanych realizowanych klasyczną techniką animacji poklatkowej oraz lalkowych przedstawień teatralnych. Oboje mają na swoim koncie wiele bardzo udanych realizacji, w tym „Wyspę psów” Wesa Andersona czy nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka”.

– Budowanie lalki, która w filmie animowanym pełni rolę aktora, to zdecydowanie zajęcie dla wytrwałych. Jej wygląd, zdolności mimiczne czy charakterystyczny sposób poruszania się – wszystko to jest efektem niepowtarzalnej koncepcji twórcy i dopasowania do niej odpowiedniej techniki wykonania lalki – tłumaczy Sylwia Nowak.

– Podczas zajęć praktycznych uczestnicy będą pracować w zespołach dwuosobowych, w czasie tych kilkunastu dni warsztatów powstanie więc 6 lalek, które zostaną później zaprezentowane podczas specjalnej wystawy – mówi Marcin Zalewski. – Do dyspozycji będziemy mieli w pełni wyposażoną pracownię lalkarską, co pozwoli na zdobycie umiejętności projektowania i wykonywania lalek różnymi technikami – dodaje.  

Rekrutacja do udziału w projekcie jest dwuetapowa. Aby wziąć w niej udział, należy do dnia 2 lipca wypełnić formularz online (dostępny tutaj i na stronie internetowej http://sppa.eu/) oraz przesłać dokumentacje swoich prac (maksymalnie 20). Wyniki pierwszego etapu rekrutacji będą znane 5 lipca. Do udziału w drugim etapie zostanie zaproszonych maksymalnie 24 wybranych kandydatów, a spośród nich po spotkaniach rekrutacyjnych komisja wybierze 12 osób, które zostaną zakwalifikowane do udziału w projekcie. O ostatecznych wynikach rekrutacji uczestnicy będą powiadomieni drogą mailową do 15 lipca. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie: http://sppa.eu/ oraz na wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/603980516790940.

„Sztuka Tworzenia Lalki” jest efektem współpracy kilku przedstawicieli łódzkiej branży animacji: Likaon, Toto Studio, Momakin, indywidualnych twórców oraz Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji. Pomysł wspólnych działań narodził się podczas prac nad przyznaniem Łodzi tytułu Unesco Miasto Filmu. – Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom rynku, na którym w związku z rosnącą liczbą produkcji lalkowych specjaliści zajmujący się produkcją lalek są bardzo wysoko cenieni – mówi Paulina Zacharek z Momakin. – Projekt zostanie podsumowany 9 października podczas konferencji merytorycznej dotyczącej potrzeb edukacyjnych branży, która towarzyszyć będzie Animarkt Stop Motion Forum 2019 – dodaje Zacharek.

Organizatorem szkolenia pod hasłem „Sztuka Tworzenia Lalki” jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji (SPPA). Partnerem projektu jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Partner wspierający to EC1 Łódź Miasto Kultury – Łódź Film Commission, a wsparcie merytoryczne zapewnia Szkoła Filmowa w Łodzi. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Informacja prasowa