SZEŚĆ POLSKICH ANIMACJI NA FESTIWALU W ANNECY!
Jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów animowanych - Annecy - ogłosił listę filmów zakwalifikowanych do tegorocznych konkursów. Wśród nich znalazły się polskie animacje.
Festiwal w Annecy jest najważniejszym i jednym z najstarszych festiwali poświęconych filmowi animowanemu w Europie. Co roku gromadzi ponad 150-tysięczną widownię, a także staje się miejscem spotkań profesjonalistów z całego świata związanych z branżą filmu animowanego. Do udziału w tegorocznej 41. edycji festiwalu zgłoszono w tym roku 2600 filmów. Ponad 200 filmów krótkometrażowych zaproszono do czterech sekcji konkursowych oraz sekcji pozakonkursowych. W Annecy filmy powalczą o miano najlepszego filmu krótkometrażowego, telewizyjnego, filmu zrealizowanego na zlecenie oraz filmu studenckiego, a najlepsze z nich otrzymają nagrody Kryształów.
W tym roku w konkursie filmów krótkometrażowych znalazły się trzy polskie animacje: "Kosmos" Darii Kopiec, "Sprawa Moczarskiego" Tomasza Siwińskiego oraz "Ucieczka" Jarosława Konopki.
Kosmos to poetycki film o miłości fizycznej. O gadającym ciele. Mięśniach, skórze, sercu, które pragną dotyku. O ciele, które chce doświadczać obecności drugiego ciała.
Sprawa Moczarskiego to animowany portret Kazimierza Moczarskiego - kapitana Armii Krajowej, autora "Rozmów z katem".' Film w metaforyczny sposób opowiada historię jego życia oraz konfrontacji z generałem SS, likwidatorem warszawskiego getta - Jürgenem Stroopem.
Ucieczka jest inspirowana tragedią wołyńską. Nośnikiem znaczeń zawartych w filmie jest lalka, stworzona i ożywiona w klasycznej technice animacji lalkowej stop-motion.
W konkursie filmów studenckich o nagrodę również powalczą trzy polskie animowane filmy: "Cipka" Renaty Gąsiorowskiej, "O Matko" Pauliny Ziółkowskiej i "Wcielenie" Barbary Rupik.
Cipka to zabawna historia o młodej dziewczynie, która spędza wieczór w mieszkaniu.
O Matko! - to historia nadopiekuńczej matki i dorastającego syna. Ich relacja to bezustanna zamiana miejsc.
We Wcieleniu mężczyzna pozostawiony sam na sam z naturą, balansuje na granicy życia i śmierci.
W tym roku po raz kolejny delegacja polskich twórców i producentów filmów animowanych będzie obecna na odbywających się równolegle z festiwalem targach MIFA.
Tegoroczny festiwal potrwa od 12-17 czerwca.
Listę filmów zakwalifikowanych do konkursu pełnometrażowego poznamy pod koniec kwietnia, natomiast program festiwalu zostanie ogłoszony w maju.
Więcej o festiwalu można przeczytać tu.