FINISAŻ WYSTAWY "AKCJA ANIMACJA"
We wtorek, 29 listopada odbędzie się finisaż wystawy „Akcja Animacja” połączony z wykładem i dyskusją na temat prezentowania historii w filmach animowanych.
Od 20 lipca goście Muzeum Powstania Warszawskiego mogli oglądać wystawę czasową „Akcja Animacja”. Prezentowane na wystawie prace są efektem współpracy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Muzeum Powstania Warszawskiego. Studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów stworzyli komiksy animowane, których inspiracją były wywiady z Powstańcami pochodzące z zasobów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. W prezentowanych pracach rysunki zostały wykonane zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Animacje i specjalne efekty wizualne to wynik zastosowania aplikacji do zaawansowanych technik wideo i narzędzi do grafiki 3D. We wtorek 29 listopada o 13:30 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się jej finisaż połączony z wykładem i dyskusją na temat prezentowania historii w filmach animowanych.
W dyskusji wezmą udział: prof. Marcin Giżycki – dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu oraz reżyser filmów animowanych, Hanna Margolis – członkini zarządu Sekcji Filmu Animowanego w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, Michał Mróz – wykładowca w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej na Uniwersytecie Warszawskim, dr Piotr Nowiński – wykładowca w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Adam Trwoga – wykładowca na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz dr Anna Wróblewska – rzeczniczka prasowa Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Podczas spotkania uczestnicy debaty poszukają odpowiedzi na pytania o etyczne i estetyczne wybory oraz sposoby komunikacji towarzyszące pracy nad animacją historyczną. Zastanowią się, jak atrakcyjnie przedstawiać historię dla widza, unikając jednocześnie uproszczenia przekazu. Spróbują także rozważyć, czy wzrost zainteresowania tematyką historyczną to chwilowa moda, czy też wymóg czasów, w których żyjemy.