MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI

28 października 1892 roku w paryskim Grevin Museum odbył się pierwszy publiczny pokaz animowany „Théâtre Optique” autorstwa Charlesa Emile’a Reynauda. Z tej okazji Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmu Animowanego ASIFA od ponad 11 lat rokrocznie organizuje Międzynarodowy Dzień Animacji.

W tym roku polski oddział ASIFY w porozumieniu z lokalnymi partnerami organizuje po raz trzeci Polską edycję obchodów międzynarodowego święta animacji. Pokazy odbędą się w sześciu miastach polski – Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. W ramach programu projekcji powstał specjalny blok prezentujący najlepsze filmy animowane wyprodukowane w Polsce w ciągu ostatnich 2 lat. Do programu trafiły m.in. najnowsze filmy Zbigniewa Czapli („Papierowe pudełko”), Adeli Karczmarek („Słońce w pełni” i „Żółw”), Marty Pajek („Snępowina"), Wioli Sowy („Niebiescy artyści tworzą sztukę”), Alicji Jodko („Alicja tu i tam”) i wielu innych twórców. Program ten trafi także na ekrany kin w państwach partnerskich m.in. w Argentynie, Chinach, Japonii, Korei, Portugalii i USA. Program wymiany wśród państw członkowskich ASIFA powstał w 2005 roku. W ramach pokazów międzynarodowych polska publiczność będzie miała okazję obejrzeć najnowsze produkcje z Brazylii, Portgalii, Bośni i Herzegowiny oraz USA.

Bardzo ciekawą sekcję przeglądu – World Festival Shorts - sygnuje Sopot Film Festival. W programie znalazły się filmy najczęściej pokazywane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach, a wśród nich także polskie: „Paths of Hate” Damiana Nenowa czy „Maska” Braci Quay.

Oprócz filmów krótkometrażowych w programie Międzynarodowego Dnia Animacji znalazły się także filmy pełnometrażowe z całego świata – m. in hiszpański „Chico i Rita”, amerykańskie „9” i „Gnijąca panna młoda” czy rumuńska „Droga na drugą stronę”.

Tegoroczne obchody dnia animacji potrwają aż 10 dni!

Polish Shorts jest partnerem imprezy.

Szczegółowy program pokazów można znaleźć na stronie gdańskiego partnera cyklu http://www.dzienanimacji.pl