SEMINARIUM ANIMAFEST SCANNER CZEKA NA ZGŁOSZENIA

Organizatorzy największego chorwackiego i jednego z najważniejszych europejskich festiwali filmów animowanych - Animafest Zagrzeb, czekają na zgłoszenia do piątej edycji ANIMAFEST SCANNER - sympozjum poświęconego naukowym zagadnieniom animacji. Zgłoszenia trwają do 1 marca.

ANIMAFEST SCANNER odbędzie się podczas czerwcowej edycji festiwalu Animafest Zagreb w dniach 5 i 6 czerwca. Wydarzenie skierowane jest do teoretyków filmu oraz badaczy mediów chcących podzielić się najnowszymi odkryciami w dziedzinie studiów poświęconych animacji.  Programowi wykładów towarzyszyć będą liczne pokazy filmów animowanych, spotkania z twórcami i artystami, a także wystawy. W tym roku kluczowego wykładu udzieli Paul Wells, profesor w katedrze animacji na brytyjskim Loughborough University, autor wielu publikacji z dziedziny filmu animowanego.

Konspekty 20-minutowych wystąpień w języku angielskim można zgłaszać wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj

Prezentacje muszą nawiązywać do tematów zasugerowanych przez organizatorów:

 

1. HORROR ANIMOWANY

Witaj po ciemnej stronie animacji! W nawiązaniu do tegorocznego tematu przewodniego festiwalu, panel poświęcony jest filmom animowanym odnoszącym się do tradycji klasycznego horroru bądź realizującym mroczne i przerażające scenariusze. Jednym ze znaczeń animacji jest powołanie do życia, jednak sporo artystycznych filmów animowanych budzi lęk i niepokój. Dlaczego twórcy tak często stosują podobne zabiegi i co kryje się za grozą przedstawiania strachu i śmierci poprzez animację?

2. POSTACIE W ANIMACJI

Animowani bohaterowie i postacie były zawsze kluczowe zarówno dla twórców filmów animowanych jak i teoretyków. W skrócie opisuje to m.in. dwanaście zasad animacji. Ale jak rozwinęły się studia nad postaciami w animacji w przeciągu ostatnich dziesięcioleci? Które aspekty dotyczące konceptualizacji animowanych bohaterów uległy zmianie, a które reguły wciąż obowiązują?     

3. ANIMACJA I SPORT

Tegoroczny wykład ‘Carte Blanche’, wygłoszony przez naszego czołowego mówcę Paula Wellsa, poświęcony jest szeroko zakrojonym ogólnoświatowym badaniom nad sportem i animacją. Oba łączą się na różne sposoby, poczynając od wyczynów sportowych klasycznych animowanych bohaterów, poprzez animacje eksperymentalne przedstawiające wysiłek fizyczny, poprzez animowane wizualizacje danych, które towarzyszą obecnym transmisjom sportowym.

4. ANIMACJA W SZERSZYM KONTEKŚCIE

Powszechne jest przekonanie, że animacja wykracza poza granice tradycyjnych filmów animowanych. Dzięki możliwościom jakie dają nowe środki przekazu, następuje zmiana podejścia zarówno do praktyki jak i teorii animacji. W tym roku skupimy się na hybrydowych formach animacji, takich jak sekwencje tytułowe w filmach i serialach bądź animacje poglądowe wykorzystywane w nauce, ale także przyjrzymy się szerokiemu spektrum m.in. animowanych diagramów, gifów i emotikonów.


Nabór trwa do 1 marca.

Szczegółowy regulamin udziału w sympozjum można znaleźć na stronie organizatora

Tegoroczna edycja festiwalu Animafest Zagreb odbędzie się w dniach 4-9 czerwca.