INDUSTRY ZONE NA KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM
Najważniejsze wydarzenia Industry Zone 2011 to:
* Krakowskie Targi Filmowe
* Dragon Forum
* Konferencja “Spojrzenie na Holandię”
* Industry Screenings
* FilmPRO Industry Drink
* „Kraków kręci młodych. Młodzi kręcą Kraków” - warsztaty filmu dokumentalnego
* Dokumenty do Kontroli. Rynek filmów dokumentalnych w Polsce” – konferencja
* LISTA GOŚCI INDUSTRY
(PEŁNY PROGRAM INDUSTRY ZONE POBIERZ TUTAJ)
Krakowskie Targi Filmowe
Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń są Krakowskie Targi Filmowe (24-29 maja 2011), które stopniowo zajmują coraz ważniejsze miejsce na międzynarodowej mapie wydarzeń przygotowywanych z myślą o filmowych profesjonalistach. Targi to miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych ciekawych kontaktów branżowych. Do tegorocznej edycji Targów zgłoszonych zostało ok. 1500 filmów filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata, z czego organizatorzy wybrali ok. 300 tytułów, a w tym niezwykle okazałą sekcję z Polski. Wszystkie zakwalifikowane filmy znajdą się w przygotowywanym na tę okazję katalogu, a podczas Targów będzie je można obejrzeć w cyfrowej wideotece. Niezwykle sprawny, unikatowy program do oglądania filmów, wprowadzony przez organizatorów 5 lat temu, był pionierskim przedsięwzięciem w Europie i jednym z pierwszych systemów tego typu na świecie. System, prócz wielofunkcyjnej przeglądarki do zgromadzonych na serwerze targowym filmów, wyposażony jest w system narzędzi umożliwiających oglądającemu bezpośredni internetowy kontakt z osobą posiadającą prawa do oglądanego filmu, oraz do zapisywania uwag i notatek, które od razu wysyłane są na pocztę internetową zarejestrowanego uczestnika. System wymaga także od oglądającego oceny oglądanego filmu, co ujęte zostaje w raporcie podsumowującym dla producenta/dystrybutora, który otrzymuje drogą mailową codzienne raporty pozwalające sprawdzić, ile osób i kto dokładnie oglądał jego film i – jeśli jest nim zainteresowany – skontaktować się natychmiast. Po zakończeniu Targów producent/dystrybutor otrzymuje także całościowy raport podsumowujący obecność jego filmu na Targach.
Dragon Forum
Dragon Forum to coroczne warsztaty filmu dokumentalnego w środku Europy kończące się pitchingiem, czyli prezentacją projektów poszukujących źródeł finansowania we wczesnej fazie produkcji. Celem Dragon Forum jest pomoc twórcom uprawiającym autorskie, a przy tym zaangażowane i uczciwe kino dokumentalne, w rozwoju i produkcji filmu przeznaczonego dla międzynarodowej widowni. Działamy w oparciu o grupę sprawdzonych wykładowców polskich i zagranicznych. Dotychczasowi wykładowcy Dragon Forum to m.in.: Jacek Bławut, Heino Deckert, Zbigniew Domagalski, Marcel Łoziński, Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, Dorota Paciarelli, Leena Passanen, Marijke Rawie, Dorota Roszkowska, Rada Sesic, Stefano Tealdi, Vita Żelakeviciute. Wykładowcy ci zapewniają także rzetelną konsultację z zakresu produkcji i marketingu filmu dokumentalnego. Celem warsztatów jest pogodzenie dążeń twórców oraz oczekiwań widzów i jednocześnie pomoc w sprostaniu wymaganiom współczesnego rynku. Na pitching w Krakowie, obywający się podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego przyjeżdżają najważniejsi dystrybutorzy, konsultanci, redaktorzy i producenci filmu dokumentalnego z najlepszych stacji telewizyjnych i instytucji filmowych.
W tym roku tutorami Dragon Forum w Krakowie są Vita Zelakeviciute (reżyserka, Litwa), Patrice Vivancos (Program MEDIA, Belgia), Dorota Roszkowska (producentka, szefowa Dragon Forum), Marijke Rawie (niezależny doradca dokumentalny, Holandia)
A udział w pitchingu potwierdzili m.in.:
Margje de Koning, IKON TV (Holandia) Adam Gee, Channel 4 (Wielka Brytania), Hanneke Hagen, VPRO (Holandia), Cynthia Kane, ITVS (USA), Philippe Muller, ARTE (Francja), Emelie Persson, SVT (Szwecja), Martin Piepper, ARTE/ZDF (Niemcy)
Więcej na www.dragonforum.pl
Konferencja “Spojrzenie na Holandię”
Specjalnym gościem tegorocznej 51. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia holenderska. Program „Spojrzenie na Holandię” zainicjuje retrospektywa holenderskich filmów wyselekcjonowanych spośród najnowszych produkcji dokumentalnych. Centralnym wydarzenie sekcji będzie konferencja, której główną osią będzie prezentacja modelu funkcjonowania kinematografii holenderskiej współcześnie (od produkcji do promocji i dystrybucji zagranicznej). Gośćmi panelu mają być holenderscy producenci, dystrybutorzy, redaktorzy stacji TV, przedstawiciele instytucji finansujących projekty filmowe oraz przedstawiciele holenderskich festiwali filmowych. W spotkaniu wezmą udział:
Ally Derks – dyrektor prestiżowego festiwalu filmów dokumentalnych IDFA
Claudia Landsberger – dyrektor Eye Film Institute Netherlands
Jeroen Berkvens – reżyser, producent i wykładowca holenderskiej Film & Television Academy
Margje de Koning – redaktor zamawiająca w telewizji IKON
Marijke Rawie – uznany ekspert i doradca w dziedzinie filmu dokumentalnego
Zaproszeni goście w krótkich wystąpieniach przybliżą polskim profesjonalistom modele produkcji, dystrybucji i promocji filmów holenderskich. Ważnym punktem spotkania będzie także wskazanie możliwości współpracy koprodukcyjnej w ramach produkcji dokumentalnej.
“Spojrzenie na Holandię” powstało dzięki wsparciu Ambasady Holandii w Polsce oraz Eye Film Institute Netherlands
Industry Screenings
Specjalne zamknięte pokazy dla akredytowanych gości i prasy, podczas których będzie można obejrzeć część filmów z programu festiwalowgo, spotkać się – w miarę obecności – z producentem, dystrybutorem lub twórcą, otrzymać materiały informacyjne dotyczące filmu.
W tym roku w ramach pokazów Industry obejrzeć będzie można filmy debiutantów, które znalazły się we wszystkich trzech konkursach Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
FilmPRO Industry Drink
Codzienne tradycyjne już nieformalne spotkania z lampką wina, gdzie goście festiwalu – zainteresowani filmowcy, producenci, mają okazję porozmawiać z przedstawicielami i programatorami największych międzynarodowych festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych oraz międzynarodowymi dystrybutorami i agentami sprzedaży.
Sponsorem Industry Drink jest magazyn branży audiowizualnej FilmPRO.
Udział potwierdzili:
Grit Lemke, DOK Leipzig, Niemcy
Erja Dammert, Docpoint, Finlandia
Petr Kubica, Jihlava International Documentary FF, Czech Republic
Tue Steen Müller, Docs Barcelona, Hiszpania and Magnificent 7 Festival, Serbia,
Annamaria Percavassi, Triest Film Festival, Włochy
Simon Weaving, Canberra International Film Festival, Australia
Giona Antonio Nazzaro, Visions du réel, Switzerland
Juan Escudero, Some Like It Short, Spain
Delphine Lyner, Internationale Kurzfilmtage Winterthur, Switzerland
Christophe Deverdun, Wide House, France
Ally Derks, IDFA, The Netherlands
Elizabeth Radshaw, Hot Docs, Canada
Massimiliano Nardulli, Brest European Short Film Festival, France
Ayse Poffet, First Hand Films, Szwitzerland
Ina Rossow, Deckert Distribution, Germany
Stefan Kloos, Rise and Shine World Sales, Germany
Vaiko Edur, Pärnu Int. Documentary Film Festival, Estonia
Manuela Buono,Taskovski Films, Great Britain
Konferencja „DOKUMENTY DO KONTROLI. Rynek filmów dokumentalnych w Polsce”
Konferencja branżowa oraz otwarta dyskusja poświęcona polskim filmom dokumentalnym i ich sytuacji na rynku krajowym. Pomysłodawcami konferencji są Anna Wydra z Otter Films oraz Krakowska Fundacja Filmowa. Punktem wyjścia do dyskusji będzie badanie, które pozwoli na analizę polskiego rynku krajowych filmów dokumentalnych.
Wstępny program spotkania zakłada dwa bloki tematyczne: pierwszy omawiający rynki filmów dokumentalnych oraz drugi skupiający się na promocji i dystrybucji dokumentów. W wydarzeniu wezmą udział krajowi i zagraniczni goście, którzy opowiedzą o problemach i receptach na nie, zaprezentują firmy i przedsięwzięcia, które działają z powodzeniem.
Konkluzje konferencji oraz wyniki badań zostaną opublikowane i udostępnione polskim instytucjom filmowym, producentom, szkołom i innym podmiotom związanym z rozwojem polskiego rynku audiowizualnego.
Paneliści:
Susanne Guggenberger (DOK Market Leipzig/Niemcy, Doc Outlook Market/Szwajcaria)
Artur Majer (Polski Instytut Sztuki Filmowej)
Dariusz Kowalski (producent i dystrybutor, Ragusa Films)
Maria Zmarz-Koczanowicz (reżyserka filmów dokumentalnych)
Joanna Skalska (szefowa promocji i dystrybucji Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy),
Katarzyna Wilk (Krakowska Fundacja Filmowa)
Anna Wydra (producentka, Otter Films)
„Kraków kręci młodych. Młodzi kręcą Kraków” - warsztaty filmu dokumentalnego
Warsztaty zamknięte dla wąskiego grona uczestników, skierowane głównie do młodych filmowców lub miłośników kina. Tematyką warsztatów, prowadzonych przez uznanych polskich twórców, będzie poszerzenie praktycznej wiedzy m.in na temat użycia kamery filmowej.
Warsztaty poprowadzą uznani dokumentaliści:
Mirosław Dembiński
Paweł Łoziński
Tomasz Wolski
Wojciech Staroń
Andrzej Musiał
Patryk Jordanowicz
Mateusz Romaszkan
Tymek Wiskirski
Współorganizatorem warsztatów jest Krakowska Komisja Filmowa
Studio i sprzęt zapewnia Krakowska Akademia im. A. Frycza-Modrzewskiego.