POLSKIE ANIMACJE NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH – PODSUMOWANIE 2024 ROKU
Rok 2024 był czasem pełnym sukcesów dla polskiej animacji. Nasze filmy pojawiły się na festiwalach w Kanadzie, Meksyku, Francji, Kosowie, Iranie i Japonii, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Twórcy – zarówno doświadczeni, jak i debiutanci – zachwycili widzów różnorodnością stylistyczną i tematyczną, łączącą odważne eksperymenty wizualne, refleksję nad współczesnym światem i emocjonalne opowieści. O najważniejszych wydarzeniach minionego roku przeczytacie w naszym corocznym podsumowaniu. Zapraszamy do lektury!
Polskie krótkometrażowe animacje były wyświetlane na festiwalach filmowych w 2024 roku 404 razy. Najczęściej w pokazach filmowych prezentowana była "Zima" Tomka Popakuli i
Kasumi Ozeki (51 festiwali). Sumując natomiast projekty Izabeli Plucińskiej, łącznie artystka zaprezentowała swoje filmy aż 55 razy. "Joko" brało udział w 26 pokazach festiwalowych a "Obok" w 29. Na wyróżnienie w ilości pokazów festiwalowych zasługują także filmy: "Magda" Adeli Kaczmarek (34 festiwale), "W lesie są ludzie" Szymona Ruczyńskiego (46 festiwali) i "Takie cuda się zdarzają" Barbary Rupik (44 festiwale).
Wśród najważniejszych polskich nowych animacji przedstawianych w pokazach mijającego roku znalazły się zarówno surrealistyczne wizje codzienności, jak w "Cosmic Routine" Agnieszki Kotulskiej, jak i osobiste, introspektywne historie, takie jak "Ja, Potwór" Zofii Tomalskiej. Nie zabrakło także filmów eksplorujących istotne tematy społeczne, jak "SHOW" Jagody Czarnowskiej czy "Furia" Julii Siudy, które w niezwykle sugestywny sposób komentują współczesną rzeczywistość. Na szczególną uwagę zasługują także produkcje wykorzystujące różne techniki animacji – od klasycznej animacji poklatkowej, przez cyfrowe kolaże, aż po eksperymentalne formy wizualne. Twórcy konsekwentnie udowadniają, że polska animacja jest niezwykle różnorodna i nie boi się podejmować trudnych tematów ujmując je w ujęciu artystycznym.
Styczeń był owocny w nagrody dla Barbary Rupik, która swoim filmem "Takie cuda się zdarzają" zapewniła sobie nagrodę The Prize of Strangeness na Paris International Animation Film Festival a następnie również we Francji odebrała nagrodę Prix Nef Animation na festiwalu Premiers Plans w Angers. Jest to dobry początek dla debiutantki i zwiastuje dalsze sukcesy artystyczne. We Francji, na Premiers Plans obok nagrodzonej Barbary Rupik na podium stanęła także Julia Orlik ze swoją animacją "To nie będzie film festiwalowy" za którą otrzymała nagrodę Prix l’Extra Court.
Luty był jak zawsze chłodny a Polskę spowiewał szron, jednak dla Piotra Chmielewskiego i Adeli Kaczmarek ten zimowy miesiąc nie był taki srogi, bo mogli się ogrzewać blaskiem uznania, znajdując się w gronie laureatów nagród festiwalowych. Film "Krab" Piotra Chmielewskiego kolejny raz został nagrodzony zdobywając nagrodę najlepszej krótkometrażowej produkcji na Youth Film Festival Antwerp, natomiast "Magda" Adeli Kaczmarek została uznana za najlepszą krótkometrażową animację na Pirineos Mountain Film Festival w Hiszpanii.
W marcu świat miał „crusha” na filmie "CRUSH" Michała Sochy, który zdobył Animation Award na niemieckim Landshut Short Film Festival. Z kolei British Animation Awards nagrodziło animację "Kapral Wojtek" Iana Gardnera jako najlepszy pełnometrażowy film animowany oraz twórców studia Letko za serial ODO w kategorii Best Children’s Pre-School Series i Best Design. Wyróżnienie otrzymał także film "Takie cuda się zdarzają" Barbary Rupik, a zeszłorocznie chojnie nagrodzony film "Chłopi" zdobył nagrodę publiczności na Anima Brussels.
Kwiecień plecień bo przeplata…trochę nagród trochę wyróżnień. Krótkometrażowa animacja "Zima" Tomka Popakula i Kasumi Ozeki podbiła ponownie serca publiczności festiwalu FilmFest Dresden, zdobywając Nagrodę Publiczności a na 71. Martovski Film Festiwal otrzymali nagrodę za najlepszy dźwięk. W kwietniu już jest wyraźnie widoczne, że "Zima" stała się festiwalowym ulubieńcem. W kraju kwitnących tulipanów rozkwitło również specjalne wyróżnienie na festiwalu Go Short Festival dla Szymona Ruczyńskiego za film "W lesie są ludzie" a "Airborne" Andrzeja Jobczyka zdobyło Silver Prize w kategorii Best Technical & Artistic Achievements na irańskim festiwalu w Teheranie.
W maju dosłownie jak w raju a w nim znajduje się "Zima", która triumfowała na Anifilm, zdobywając nagrodę dla Najlepszego krótkometrażowego filmu. W Polsce natomiast odbyła się już 64. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego na którym można było zobaczyć sporą reprezentację nowych polskich animacji.
W czerwcu słońce gorącego lata nie roztopiło śniegu "Zimy", której kolejna nagroda już nikogo nie zaskakuje. Animacja zdobyła nagrodę za najlepszy film animowany w Indiach na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bombaju. Później ten sam film dostał kolejno nagrodę Silvestre Award na IndieLisboa- International Film Festival a następnie otrzymała nagrodę na festiwalu Animafest Zagreb w Chorwacji nagrodę specjalną, którą przyznał jeden z jurorów Malte Stein. W Norwegii natomiast animacja "W lesie są ludzie" Szymona Ruczyńskiego otrzymała nagrodę od Norwegian Short Film Festival jednocześnie kwalifikując się tym wyróżnieniem do kandydata na Oscara. Animacja "Joko" Izabeli Plucińskiej została wyróżniona na prestiżowym Annecy International Animation Film Festival za najlepszą muzykę, za którą odpowiedziały jest kompozytor Aliaksandr Yasinski.
Film "Takie cuda się zdarzają" podbił kolejny festiwal otrzymując nagrodę dla Najlepszej Animacji Studenckiej tym razem na festiwalu In the Palace w Bułgarii. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator nagrodził Nagrodą Najlepszej Animacji film "Joko" Izabeli Plucińskiej, a "Zima" kolejny raz uplasowiła się na podium zajmując trzecie miejsce. W kategoriach polskich animacji nagrodę zgarnęła inna animacja Izabeli Plucińskiej "Obok", drugie miejsce zajął "Martyr’s Guidebook". Maksymiliana Rzontkowskiego. Wyróżnienie w konkursie zdobyła animacja "Ziemniaki" Marcina Podolca.
Sierpień dalej przynosił sukcesy filmie "Zima" zdobywając nagrodę na Turku Animated Film Festival w Finlandii oraz kolejną nagrodę za najlepszą animację na festiwalu Anibar w Kosowie. Rozpoczęcie roku szkolnego dla niektórych jest smutnym powrotem do rzeczywistości natomiast nie dla twórców "Zimy", która została wybrana przez Sarajevo Film Festival jako kandydat do nominacji do Europejskich Nagród Filmowych.
Październik obfitował w nagrody Film Magda Adeli Kaczmarek zdobył Nagrodę Specjalną Jury na FILMETS Badalona Film Festival za najlepszą reżyserię, a "Ziemniaki" Marcina Podolca zostały wyróżnione na kanadyjskim festiwalu Spark Animation. "Sheep out" Zofii Klamki uzyskało wyróżnienie festiwalu Shorts Mexico. "Zima" już bez zaskoczenia jest kolejny raz czarnym koniem w konkursie tym razem na francuskim festiwalu Lille International Short Film Festival zdobywając drugie miejsce.
W listopadzie wrażenia wcale nie opadły a produkcje dwie produkcje uzyskały nominacje do Oskara. Film "W lesie są ludzie" Szymona Ruczyńskiego zdobył kolejną nagrodę kwalifikującą do Oscara na Interfilm Berlin. "Zima" otrzymała kolejno Grand Prix na festiwalu Banialuka International Animation Festival a animacja Barbary Rupik "Takie cuda się zdarzają" zdobyło nagrodę najlepszej studenckiej animacji na New Chitose Airport International Animation Festival w Japonii. "Kapral Wojtek" Iaina Gardnera otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszej animacji krótkometrażowej. Joko Izabeli Plucińskiej zdobyło honorowe wyróżnienie na festiwalu Etiuda&Anima. Animacja Zofii Klamki "Sheep out" została uznana za najlepszą krótkometrażową produkcję na litewskim festiwalu Scanorama. Kolejny raz również w tym roku została nagrodzona animacja Adeli Kaczmarek "Magda" otrzymując wyróżnienie na Dutch Moutain Film Festival.
Rok 2024 był wyjątkowym czasem dla polskiej animacji. Twórcy sięgali po najważniejsze laury na całym świecie, a ich filmy zachwycały zarówno jurorów, jak i widzów. "Zima" Tomka Popakula i Kasumi Ozeki zdobyła rekordową liczbę nagród, a "W lesie są ludzie" oraz "Kapral Wojtek" trafiły na oscarowe listy. Sukcesy te są dowodem na to, że polska animacja ma się świetnie i z każdym rokiem coraz mocniej zaznacza swoją obecność na międzynarodowej scenie filmowej. Widząc rozwój polskiej animacji nie możemy się doczekać na kolejne sukcesy, które przyniesie 2025 rok.
LISTA NAGRÓD DLA POLSKICH KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW ANIMOWANYCH W 2024 ROKU*
ZIMA, reż.Tomek Popakul i Kasumi Ozeki
Turku Animated Festival, Finlandia, 2024 (Nagroda za najlepszą profesjonalną animację)
ANIBAR, Kosowo, 2024 (Najlepsza animacja)
Banialuka International Animation Festival, Bośnia i Hercegowina, 2024 (Grand Prix)
Lille International Short Film Festival, Francja, 2024 (Nagroda za drugie miejsce)
71. Martovski Film Festival, Serbia, 2024 (Nagroda za najlepszy dźwięk)
FilmFest Dresden, Niemcy, 2024 (Nagroda Publiczności)
Animator, Polska, 2024 (Brązowy Pegaz za trzecie miejsce)
29th Sarajevo Film Festival, Bośnia i Hercegowina, 2024 (Nominacja do Europejskich Nagród Filmowych)
Mumbai International Film Festival, Indie, 2024 (Najlepszy międzynarodowy film animowany)
Etiuda&Anima, Polska, 2024 (Wyróżnienie specjalne Przemysława Adamskiego, Nagroda Publiczności)
New Chitose Airport, Japonia, 2024 (Grand Prix za najlepszy film krótkometrażowy)
TAKIE CUDA SIĘ ZDARZAJĄ, reż. Barbara Rupik
New Chitose Airport, Japonia, 2024 (Najlepszy film studencki)
Premiers Plans, Francja, 2024 (Nagroda NEF Animation)
Paris International Animation Film Festival, Francja, 2024 (Prize of Strangerness)
In the Palace Festival, Bułgaria, 2024 (Najlepsza animacja studencka)
MAGDA, reż. Adela Kaczmarek
Filmets Badalona Film Festival, Hiszpania, 2024 (Nagroda za reżyserię)
Pirineos Mountain Film Festival, Hiszpania, 2024 (Najlepszy film krótkometrażowy)
Dutch Mountain Film Festival, Holandia, 2024 (Wyróżnienie)
JOKO, reż. Izabela Plucińska
Annecy, Francja, 2024 (Najlepsza muzyka)
Animator, Polska, 2024 (Złoty Pegaz)
Etiuda&Anima, Polska, 2024 (Wyróżnienie Honorowe w konkursie ANIMA)
AnimaKom, Hiszpania, 2024 (Wyróżnienie)
ZIEMNIAKI, reż: Marcin Podolec
Animator, Polska, 2023 (Wyróżnienie w konkursie Polskich Filmów Animowanych)
Etiuda&Anima, Polska, 2023 (Nagroda Publiczności)
W LESIE SĄ LUDZIE, reż: Szymon Ruczyński
Norwegian Short Film Festival, Norwegia, 2024 (Nagroda „The Golden Chair”)
Interfilm Berlin, Niemcy, 2024 (Najlepsza Animacja)
TO NIE BĘDZIE FILM FESTIWALOWY, reż: Julia Orlik
Premiers Plans Festival, Francja, 2024 (Nagroda Prix l’Extra Court)
SHEEP OUT, reż: Zofia Klamka
Festival Scanorama, Litwa, 2024 (Najlepsza krótkometrażowa produkcja)
CRUSH, reż: Michał Socha
Landshut Short Film Festival, Niemcy, 2024 (Animation Award)
*dane zgromadzone na podstawie informacji otrzymywanych od producentów, filmowców i festiwali przez Polish Animations. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich animacji, które nie znalazły się w tym zestawieniu, prosimy o nadsyłanie takich informacji do redakcji portalu: polishanimations@kff.com.pl