POLSKIE PRODUKCJE NAGRODZONE W KONKURSACH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALU ETIUDA&ANIMA
"Zadłużeni” Andrzeja Danisa ze Srebrnym Dinozaurem, a „Joko” Izabeli Plucińskiej z honorowym wyróżnieniem.
Etiuda&Anima to międzynarodowy festiwal filmowy organizowany w Krakowie. Festiwal prezentuje zarówno profesjonalne animacje, jak i debiutanckie filmy młodych twórców i studentów z całego świata. W ramach wydarzenia odbywają się pokazy konkursowe, warsztaty, spotkania z artystami oraz wykłady tematyczne, które przyciągają miłośników sztuki filmowej i animacji. Etiuda&Anima jest ceniona za promowanie kreatywności i innowacyjnych technik, stając się ważną platformą dla początkujących twórców. Festiwal łączy tradycję z nowoczesnością, oferując widzom szeroką gamę form i stylów filmowych.
W międzynarodowym konkursie doceniono aż dwie polskie produkcje. „Zadłużeni” Andrzeja Danisa doceniono w kategorii Etiuda. Film urzekł festiwalową publiczność, a także zdobył drugą nagrodę, czyli Srebrnego Dinozaura. Krótkometrażowy dokument porusza niezwykle palący problem. W Polsce na dziesięciu dłużników zobowiązanych do płacenia alimentów tylko dwóch w pełni je płaci. W trakcie przygotowań do zainscenizowania sceny sądowej ze swoją matką, reżyser poznaje osoby, które, podobnie jak on, pomimo zasądzonych alimentów nigdy ich nie otrzymywały. Wykorzystuje tę sytuację, by w swoim filmie opowiedzieć historie tych osób. “Nie jesteś moim dzieckiem”, “nie byłaś dla mnie dobra”, “nie mam pieniędzy”. Jakich usprawiedliwień używali ojcowie, by wykpić się z płacenia? I czy da się zrobić cokolwiek, żeby tę sytuację w Polsce zmienić?
Z kolei w sekcji Anima, wyróżnienie powędrowało do Izabeli Plucińskiej za „Joko”. Tytułowy bohater to młody mężczyzna, utrzymujący całą rodzinę z pracy przy cysternie. W drugą rocznicę zatrudnienia, Joko i jego kolegów z pracy zaskakuje spotkanie z nieokreślonymi delegatami, którzy każą... nosić się na plecach. Początkowo Joko buntuje się przeciwko upokarzającym praktykom, jednak pod wpływem presji otoczenia oraz chęci zarobku ustępuje. Delegaci zaczynają coraz bardziej dominować nad chłopakiem. Na Jego plecach pojawiają się czerwone pęcherze, a jeden z noszonych gości nie może się oderwać od jego pleców. Każdy kolejny delegat, który dotknie Joko, przykleja się do niego. "JOKO" to groteskowa wizja wiecznego wyzysku i dominacji człowieka nad człowiekiem, pełna absurdalnego humoru i makabry.
Pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.