POLSKIE ANIMACJE NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH – PODSUMOWANIE 2023 ROKU
Rok 2023 można uznać za naprawdę udany. Polskie animacje podróżowały po całym świecie, od Berlina, Lipsk, Ottawę, Melbourne, aż po Seul i Bogotę. Oprócz pokazów odbywały się także spotkania branżowe, targi i przeglądy. W programie najważniejszych imprez filmowych poświęconych animacji można było znaleźć nasze produkcje. O tym wszystkim przeczytacie w naszym podsumowaniu roku. Zapraszamy do lektury!
W 2023 roku nasze animacje zostały zaproszone na międzynarodowe festiwale aż 411 razy! Animacją, którą można było najczęściej oglądać okazał się „Krab” Piotra Chmielewskiego z 50 festiwalami. Prawie 40 międzynarodowych imprez odwiedziły „Szczypigłówki” Katarzyny Miechowicz, a 32 „Koniunkcja” Marty Magnuskiej. Ponad 20 zaproszeń otrzymały „Airborne” Andrzeja Jobczyka, „Takie cuda się zdarzają” Barbary Rupik, „To nie będzie film festiwalowy” Julii Orlik czy „Telsche” Sophie Colfer i Ali Nunu.
Bez niespodzianek. Najczęściej nagradzanym filmem, był ten, który był najczęściej pokazywany. „Krab” zdobył aż siedem tytułów. O jedną nagrodę mniej miała „Zima” Tomka Popakula i Kasumi Ozeki. Na trzecim miejscu znalazły się animacja Barbary Rupik, „To nie będzie film festiwalowy” i „Most” Izumi Yoshidy z czterema nagrodami, a na kolejnych „Szczypigłówki” oraz „Telsche”.
Ubiegłoroczny zdobywca największej ilości nagród zaczął je otrzymywać już w styczniu. „Krab” został podwójnie nagrodzony przez publiczność i jurorów francuskiego Premiers Plans. W lutym dowiedzieliśmy się, że francusko-luksembursko-polska animacja "Birds Don't Look Back" w reżyserii Nadii Nakhlé znalazła się na liście dziewięciu projektów nominowanych do nagród Euroimages Co-Production Development. A projekt „Laura” Róży Miszteli i Anity Kwiatkowskiej-Naqvi z LeLe Production został zakwalifikowany na ubiegłoroczne warsztaty CEE Animation.
W marcu „Szczypigłówki” Katarzyny Miechowicz zostały docenione przez jury sekcji UP&COMING na austriackim Tricky Women/Tricky Realities Festival. Pod koniec miesiąca organizatorzy 70. Martovski Festival - Belgrade Documentary and Short Film Festival postanowili zaprezentować publiczności specjalny przegląd najciekawszych polskich filmów krótkometrażowych ostatnich lat. W programie imprezy znalazło się aż sześć rodzimych tytułów.
Na przełomie wiosny i lata do „Kraba” powędrowała kolejna nagroda. Tym razem przywieziona z 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie. Z kolei „Siostra” Katarzyny Krystyny Pieróg została doceniona przez dziecięce jury International Short Film Festival Oberhausen.
Na początku czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki poznaliśmy laureatów nagród branżowych przyznawanych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego w ramach programu KFF Industry. Jak co roku, podczas KFF Industry odbyły się trzy sesje pitchingowe – prezentacje projektów filmowych na różnych etapach realizacji: ANIMATED IN POLAND – dla polskich projektów animowanych w produkcji oraz współorganizowane razem z DOC LAB POLAND – DOCS TO START i DOCS TO GO – dla polskich projektów dokumentalnych w developmencie i w postprodukcji. Listę wszystkich nagrodzonych projektów można znaleźć tutaj.
Nie tylko branża nagrodziła polskich twórców. Wśród zwycięzców w międzynarodowych konkursach 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie zabrakło również polskich produkcji. Niekwestionowanymi zwycięzcami ubiegłorocznej edycji festiwalu zostali Tomasz Popakul i Kasumi Ozeki, których krótkometrażowa animacja “Zima” została nagrodzona najwyższymi laurami w dwóch konkursach: międzynarodowym krótkometrażowym (Złoty Smok) oraz konkursie polskim (Złoty Lajkonik). A nagroda dla najlepszego filmu europejskiego trafiła do Szymona Ruczyńskiego za animację “W lesie są ludzie”.
Pod koniec miesiąca „Most” Izumi Yoshidy został uznany najlepszą krótkometrażową animacja na Short Shorts Film Festival&Asia. „To nie będzie film festiwalowy” wyróżniono na portugalskim Espinho festiwal FEST | New Directors, New Films. A na festiwalu Animator międzynarodową nagrodę otrzymała tylko jedna polska produkcja- animowana „Bajka, na krańcu świata” w reżyserii Kacpra Zamarło. Film doceniło dziecięce Jury uznając go najlepszym serialem animowanym festiwalu.
W wakacje animacja Katarzyny Miechowicz została doceniona na meksykańskim Guanajuato International Film Festival, Mexico. Była to nagroda kwalifikująca do Oscara.
We wrześniu animacja Piotra Chmielewskiego zachwyciła publiczność Sao Paulo International Short Film Festival. Widownia wybrała ją do zestawu dziesięciu najlepszych filmów imprezy. W podobnym czasie Krótkometrażowa animacja „Slow Light” duetu Kijek/Adamski została uznana najlepszą produkcją konkursu międzynarodowego na egipskim festiwalu Animatex. Tydzień później dowiedzieliśmy się, że animacja Tomka Popakula i Kasumi Ozeki oczarowała jury słynnego kanadyjskiego festiwalu, Ottawa International Animation Festival. Produkcja została uznana najlepszą narracyjną animacją krótkometrażową festiwal.
Październik okazał się wyjątkowo udanym miesiącem dla polskiej animacji. „To nie będzie film festiwalowy” Julii Orlik wbrew tytułowi otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem film został uznany najlepszą studencką produkcją brytyjskiego The Smalls Film Festival, by chwilę później otrzymać tytuł najlepszej animacji na Tbilisi International Student Film Festival. Polskie animacje skradły też serca jurorów węgierskiego festiwalu. „Premiera” Sary Szymańskiej wygrała festiwal, a „Disc+Dog” Tomka Duckiego zwyciężył sekcję Masters na Primanimie. W tym miesiącu aż trzy nagrody otrzymała animacja Barbary Rupik. „Takie cuda się zdarzają” zwyciężyły na Riga International Film Festival i zostały wyróżnione na 64. International Film Festival BRNO16. Animacja okazała się też najlepszą produkcją w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym DOK Leipzig. A "Zima" Tomka Popakula i Kasumi Ozeki wyjechała z niemieckiego festiwalu z wyróżnieniem.
To musiało się wydarzyć. Animacja Piotra Chmielewskiego już od jakiegoś czasu doskonale sobie radzi na festiwalach przywożąc kolejne wyróżnienia i nagrody. Najnowsza wygrana przyjechała z kanadyjskiego Edmonton International Film Festival i okazała się być tą kwalifikującą do słynnych amerykańskich nagród. Do worka nagród dla „Kraba” dołączyła ta od publiczności festiwalu CinEast w Luksemburgu.
Dobra passa z października rozciągnęła się na listopad. Film Katarzyny Miechowicz otrzymał nagrodę dla najlepszej animacji na amerykańskim festiwalu DTLA, „Takie cuda się zdarzają” zostały docenione przez jury festiwalu w Leeds, a „Airborne” Andrzeja Jobczyka opuściło kolejny festiwal z nagrodą. Film otrzymał Human and Nature / Green Vision Special Mention na Tbilisi International Animation Festival. Kolejny film Tomka Popakula zdobył uznanie międzynarodowego jury. Tym razem „Zima” wygrała Feinaki Beijing Animation Week. To nie jedyna nagroda dla produkcji. Na krakowskiej Etiudzie&Animie Grand Prix Złoty Jabberwocky powędrowało właśnie do filmu Tomka Popakula i Kasumi Ozeki, trzecie miejsce, czyli Brązowy Jabberwocky trafiło do „Koniunkcji” Marty Magnuskiej, a jedno z wyróżnień do „Toto” Klaudii Bochniak. Polską animację doceniło też jury studenckie, które nagrodziło „Kraba”. Debiutancki film Piotra Chmielewskiego zwyciężył również w konkursie Green Animation na zakończonym 18 listopada włoskim festiwalu filmów animowanych Piccolo Festival dell’Animazione.
Aż trzy nagrody otrzymało „Telsche”. Animacja duetu reżyserek Sophie Colfer i Ala Nunu zachwyciła jury Linz International Short Film Festival. Film wyjechał ze Austrii z nagrodami dla najlepszej animacji oraz za dźwięk. To ostatnie doceniono również na portugalskim festiwalu Cinanima.
Na przełomie listopada i grudnia odbył się hiszpański Aguilar Film Festival. W programie znalazł się polski fokus oraz trzy konkursowe pokazy polskich animacji krótkometrażowych. Finalnie na festiwalu nagrodzono „Most”. Film otrzymał Nagrodę Jury Seniorów oraz Nagrodę za Szczególne Wartości Społeczne.
Koniec roku okazał się szczęśliwy też dla animacji Marty Magnuskiej. „Koniunkcja” zdobyła Grand Prix festiwalu Animateka w Słowenii. Film zdobył również uznanie jury Londyńskiego Międzynarodowego Festiwalu Animacji, które przyznało mu nagrodę za Najlepszy Dźwięk.
LISTA NAGRÓD DLA POLSKICH KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW ANIMOWANYCH W 2023 ROKU*
AIRBORNE, reż: Andrzej Jobczyk
Tbilisi 6th International Animation Festival, Gruzja, 2023 (Human and Nature / Green Vision Special Mention)
BRAK, reż: Paweł Prewencki
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR 2023, Polska, 2023 (Audience Awards for the Best Polish Animated Film)
DISC+DOG, reż: Tomek Ducki
Primanima World Festival of First Animations 2023, Węgry, 2023 (Best Masters Film)
KONIUNKCJA, reż. Marta Magnuska
London International Animation Festival, Wielka Brytania, 2023 (Best Sound Design Award)
Animateka 2023 International Animation Festival, Słowenia, 2023 (Jury Grand Prix)
30. Etiuda&Anima, Polska, 2023 (Brązowy Jabberwocky)
KRAB, reż: Piotr Chmielewski
16th Piccolo Festival dell'Animazione, Włochy, 2023 (Winner of the Green Animation Competition)
16th CinEast Central and Eastern European Film Festival, Luksemburg, 2023 (Audience Award for Best Short Animated Film)
37th Edmonton International Film Festival, Kanada, 2023 (Grand Jury Award for Best Short Film)
34th São Paulo International Short Film Festival, Brazylia, 2023 (10 favorites foreign films - Audience Prize)
Zlín Film Festival, Czechy, 2023 (Golden Slipper for Best Short Animation for Children)
35th Premiers Plans Film Festival, Francja, 2023 (Audience Award, L’Extra Court Award)
30. Etiuda&Anima, Polska, 2023 (Student Award)
MOST, reż: Izumi Yoshida
35th Aguilar Film Festival, Spain, 2023 (Senior Jury Award, Social Values Award)
Nancy International Film Festival 2023, France, 2023 (Special Mention from the High School Jury)
Short Shorts Film Festival & Asia 2023, Japan, 2023 (Best Short Award of Animation Competition)
PREMIERA, reż. Sara Szymańska
Primanima World Festival of First Animations 2023, Węgry, 2023 (Best Film)
SIOSTRA, reż: Katarzyna Krystyna Pieróg
69th International Short Film Festival Oberhausen, Germany, 2023 (Promotional Prize of the Children’s Jury)
SLOW LIGHT, reż. Kijek/Adamski
Animatex, Egipt, 2023 (Best International Film)
SZCZYPIGŁÓWKI, reż: Katarzyna Miechowicz
Tricky Women/Tricky Realities Festival 2023, Austria, 2023 (Special Mention)
26th Guanajuato International Film Festival, Mexico, 2023 (Best Short Animation)
15th Annual DTLA Film Festival, USA, 2023 (Best Animation Short)
TAKIE CUDA SIĘ ZDARZAJĄ, reż: Barbara Rupik
66th International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film – DOK Leipzig 2023, Germany, 2023 (Golden Dove Short Film)
Riga International Film Festival 2023, Latvia, 2023 (Best Short Film Award)
64th International Film Festival BRNO16, Czech Republic, 2023 (Special Mention)
37th Leeds International Film Festival, United Kingdom, 2023 (Special Mention)
TELSCHE, reż: Sophie Colfer, Ala Nunu
47th International Animated Film Festival CINANIMA, Portugal, 2023 (Best Sound Design)
Linz International Short Film Festival 2023, Austria, 2023 (Best Sound, Best Animation)
TO NIE BĘDZIE FILM FESTIWALOWY, reż: Julia Orlik
Tbilisi International Student Film Festival 2023, Georgia, 2023 (Best Animation Film)
The Smalls Film Festival 2023, United Kingdom, 2023 (Best Student Film)
19th FEST|New Directors, New Films Festival, Portugal, 2023 (Honorable Mention)
FilmSchoolFest Munich, Niemcy, 2023 (ARTE Award)
TOTO, reż. Klaudia Bochniak
30. Etiuda&Anima, Polska, 2023 (Wyróżnienie)
W LESIE SĄ LUDZIE, reż. Szymon Ruczyński
63. Krakowski Festiwal Filmowy, Polska, 2023 (Jury Award for the Best European Film)
ZIMA, reż: : Tomasz Popakul, Kasumi Ozeki
63. Krakowski Festiwal Filmowy, Polska, 2023 (The Award of Student Jury, Golden Dragon, Golden Hobby-Horse)
2023 Ottawa International Animation Festival, Canada, 2023 (Best Narrative Short Animation)
66th International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film – DOK Leipzig 2023, Germany, 2023 (Special Mention)
Feinaki 2023 Beijing Animation Week, China, 2023 (Grand Prix)
30. Etiuda&Anima, Polska, 2023 (Grand Prix Złoty Jabberwocky)
*dane zgromadzone na podstawie informacji otrzymywanych od producentów, filmowców i festiwali przez Polish Animations. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich animacji, które nie znalazły się w tym zestawieniu, prosimy o nadsyłanie takich informacji do redakcji portalu: polishanimations@kff.com.pl