PRZEGLĄD POLSKIEJ ANIMACJI NA FESTIWALU ANN ARBOR
Już dziś popołudniu, na amerykańskim festiwalu Ann Arbor zostanie zaprezentowana druga część pokazu polskiej animacji awangardowej. Łącznie w dwóch programach znalazło się 21 filmów zrealizowanych w Polsce na przestrzeni ostatnich 56 lat.
Ann Arbor jest jednym z trzech najstarszych festiwali odbywających się w Stanach Zjednoczonych oraz najstarszym amerykańskim festiwalem eksperymentalnym. Festiwal, świętujący w tym roku swoje 51. urodziny, przez lata zyskał rangę jednej z najbardziej prestiżowych imprez poświęconych filmom niezależnym z ukierunkowaniem właśnie na film eksperymentalny. Na festiwalu swoje filmy pokazywali m.in. Andy Warhol, Yoko Ono czy Kenneth Anger. Od 1964 roku odbywa się także objazdowa edycja festiwalu Ann Arbor Film Festival Tour. Tegoroczna edycja festiwalu, która rozpoczęła się 19 kwietnia potrwa do niedzieli.W tym roku festiwal Ann Arbor poświęcił część programu właśnie na prezentację dokonań Polskiej Szkoły Animacji. W dwóch zestawach znalazły się filmy zrealizowane przez polskich animatorów między 1957 a 2012 rokiem. Amerykańska publiczność zobaczy filmy klasyków awangardy – m.in. Jana Lenicy, Waleriana Borowczyka, Józefa Robakowskiego, Hieronima Neumann, Zbigniewa Rybczyńskiego czy Juliana Antonisza. Obok uznanych autorów znalazły się także filmy współczesne, które jednak z nierozerwalny sposób nawiązują do bogatej tradycji polskiego filmu animowanego – jak „Kinefaktura” Marcina Giżyckiego, „Film mówiony 1” Wojciecha Bąkowskiego czy „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli.
Wyboru polskich filmów, które trafiły do programu Ann Arbor dokonał Marcin Giżycki – ekspert animacji, krytyk, artysta oraz wykładowca Rhode Island School of Design. Organizatorem pokazu jest Instytut Adama Mickiewicza.
Więcej o festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie Ann Arbor