"TWÓJ VINCENT' Z EUROPEJSKĄ NAGRODĄ FILMOWĄ!

Dziś odbyła się ceremonia wręczenia 30. Nagród Europejskiej Akademii Filmowej. „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał nagrodę dla najlepszej Europejskiej Pełnometrażowej Animacji.

"Twój Vincent" to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. Przez 4 lata powstawała we Wrocławiu, Gdańsku i Wielkiej Brytanii przy udziale 115 malarzy. Reżyserami filmu jest malarka Dorota Kobiela oraz producent Hugh Welchmann, zdobywca Oscara w 2008 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany „Piotruś i wilk”, a współtwórcą scenariusza poeta i prozaik Jacek Dehnel. Film został wyprodukowany przez studio BreakThru Films oraz Trademark Films, założone w Londynie przez Hugh Welchmana. Film opowiada o życiu i śmierci jednego z najgenialniejszych malarzy impresjonistów Vincenta van Gogha i jest realizowany w technice olejnych obrazów.  Każda klatka (12 na sekundę) filmu, jest oddzielnym obrazem na płótnie, malowanym w technice stosowanej przez holenderskiego artystę.

Film "Twój Vincent" ("Loving Vincent") w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana został sprzedany już do ponad 130 krajów na całym świecie. Film zobaczą widzowie m.in. we Francji, Chinach, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Japonii, Tajlandii, Kolumbii, Indiach, Rosji czy Brazylii.  „Twój Vincent” zdobył do tej pory nagrody m.in. na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Więcej informacji o Europejskich Nagrodach Filmowych na stronie: www.europeanfilmawards.eu.