NAGRODA PUBLICZNOŚCI DLA "TWOJEGO VINCENTA" W ANNECY!

Na zakończonym 17 czerwca Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy film "Twój Vincent" reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał prestiżową Nagrodę Publiczności.

"Twój Vincent" to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. Przez 4 lata powstawała we Wrocławiu, Gdańsku i Wielkiej Brytanii przy udziale 115 malarzy. Reżyserami filmu są malarka Dorota Kobiela oraz producent Hugh Welchman , a współtwórcą scenariusza poeta i prozaik Jacek Dehnel. Film został wyprodukowany przez studio BreakThru Films oraz Trademark Films., założone w Londynie przez Hugh Welchmana, zdobywcę Oscara w 2008 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany „Piotruś i wilk”. Film opowiada o życiu i śmierci jednego z najgenialniejszych malarzy impresjonistów Vincenta van Gogha i jest realizowany w technice olejnych obrazów.  Każda klatka (12 na sekundę) filmu, jest oddzielnym obrazem na płótnie, malowanym w technice stosowanej przez holenderskiego artystę. Zwiastun filmu można obejrzeć tutaj.

Festiwal w Annecy jest najważniejszym i jednym z najstarszych festiwali poświęconych filmowi animowanemu w Europie. Co roku gromadzi ponad 150-tysięczną widownię, a także staje się miejscem spotkań profesjonalistów z całego świata związanych z branżą filmu animowanego. W tym roku w trakcie festiwalu zaprezentowano osiem polskich filmów.

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się tutaj.