POLSKIE PROJEKTY NA CARTOON MOVIE
Wczoraj w Lyonie ruszyła kolejna edycja Cartoon Movie – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych filmom animowanym. W programie zostaną zaprezentowane projekty polskich twórców.
Cartoon Movie jest największym pitchingiem pełnometrażowych filmów animowanych na świecie. Wydarzenie, którego pierwsza edycja odbyła się w 1999 roku jest miejscem spotkań producentów, inwestorów i dystrybutorów z całego świata. Producenci prezentujący swoje projekty w pitchingach mają możliwość dotarcia do bardzo szerokiej grupy profesjonalistów i zainteresowania projektem potencjalnych partnerów – zarówno na polu produkcji jak i dystrybucji. W ubiegłym roku Cartoon Movie odwiedziło 750 uczestników z 40 krajów, 200 kupujących, a w tym 120 dystrybutorów. Podczas pitchingów zaprezentowano 60 projektów w czterech kategoriach.
W prestiżowym gronie projektów wybranych do prezentacji w tym roku znalazły się aż trzy polskie filmy. Pierwszym z nich jest projekt Raúla de la Fuente i Damiana Nenowa produkowany przez Platige Image. Film „Another Day of Life” oparty jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego. Jest to historia reportera szukającego prawdy o wojnie, który podczas śmiertelnie niebezpiecznej podróży przez Angolę napotka sytuacje i zdarzenia zmuszające go do zmiany podejścia do pracy i życia. Akcja rozgrywa się w ciągu trzech miesięcy 1975 roku spędzonych przez Kapuścińskiego w tym szarpanym wojną kraju. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. By opowiedzieć historię Angoli sam będzie musiał przejść głęboką przemianę. Another Day of Life” to film, który zostanie wykonany jako animacja w stylu komiksowym z fragmentami zdjęć dokumentalnych.
Kolejna animacja "Privisa" jest realizowana na podstawie scenariusza Julity Olszewskiej rozwijanego w ramach programu SCRIPT w Szkole Wajdy. "Privisa" to animowany film dla dzieci, którego akcja toczy się w czasach pierwszych Słowian, w fascynującym świecie naszych przodków. 11-letni Wilkan, syn wielkiego myśliwego Borzymira jest tuż przed postrzyżynami. Chłopiec dowiaduje się, że jego ukochany dziadek zaraz po uroczystości ma zostać “wysadzony” (jest to rytuał wyprowadzania z tego świata w inny). Zrozpaczony Wilkan robi więc wszystko, by do tego nie dopuścić. I tak ściąga na siebie i całą Privisę kłopoty. "Privisa" to pożegnanie z ukochaną osobą, to historia o dorastaniu i o świadomym dokonywaniu wyborów. Producentami animacji są firmy Juice i Platige Image, a film realizowany jest w stylu klasycznej animacji 2D, opartej na prostej kresce z elementami 3D. Planując taki styl realizacyjny twórcy chcieli nawiązać między innymi do klasyki polskiej sztuki komiksu.
W ramach pitchingów filmów w developmencie zaprezentowany również zostanie projekt "Loving Vincent". Jest to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska, która powstaje we Wrocławiu, Gdańsku i Wielkiej Brytanii. Reżyserką jest malarka Dorota Kobiela, a współtwórcą scenariusza poeta i prozaik Jacek Dehnel. Film produkuje studio BreakThru Films, założone w Londynie przez Hugh Welchmana, zdobywcę Oscara w 2008 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany „Piotruś i wilk”. Film opowiada o życiu i śmierci jednego z najgenialniejszych malarzy impresjonistów Vincenta van Gogha i jest realizowany w technice olejnych obrazów. Przy filmie pracuje ponad 100 malarzy. Każda klatka (12 na sekundę) filmu, jest oddzielnym obrazem na płótnie, malowanym w technice stosowanej przez holenderskiego artystę.
Tegoroczna edycja Cartoon Movie zakończy się w piątek, 4 marca.
Więcej o wydarzeniu można znaleźć na oficjalnej stronie Cartoon Movie.