MAJ NA FESTIWALACH FILMÓW ANIMOWANYCH
W tym miesiącu polskie filmy animowane będą pokazywana na jedenastu festiwalach filmowych. Polskie filmy będzie można obejrzeć m.in. na festiwalach w Meksyku, Bułgarii i w Chile.
Miesiąc otworzył odywający się w Bułgarii już po raz szósty festiwal Golden Kuker. W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych znalazły się "Hipopotamy" Piotra Dumały oraz debiutujący za granicą "Dokument" Marcina Podolca. W programie bułgarskiego festiwalu filmów animowanych można obejrzeć filmy krótko i pełnometrażowe oraz serie telewizyjne, filmy dla dzieci a także wideoklipy. Tegoroczna edycja festiwalu zakończyła się 10 maja.
W ramach 6 edycji festiwalu BCN Sport Film obejrzeć można było "Łaźnię" Tomka Duckiego. Festiwal, który posiada akredytację międzynarodowego komitetu olimpijskiego i należy do sieci FICTS zrzeszającej festiwale filmów sportowychjest najważniejszym festiwalem tego typu w Hiszpanii. Festiwal zakończył się 9 maja. Polskich filmów nie zabrakło także w konkursie czilijskiego festiwalu Chilemonos. W tym roku w o laury festiwalu rywalizowały "Hipopotamy" Piotra Dumały. W tym samym terminie co czilijski Chilemonos – 5-10 maja – obyła się także 6. edycja czeskiego festiwalu Anifilm. W konkursie filmów krótkometrażowych pokazano dwa polskie filmy – "Fugę na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" Jerzego Kuci oraz "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego. Festiwal jak co roku odbył się w Treboniu, a towarzyszyła mu kolejna edycja Visegrad Animation Forum – forum skierowanego do producent ów i twórców animacji z krajów wyszechradzkich.
Najczęściej pokazywanym filmem w tym miesiącu jest "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" Jerzego Kuci. Film w maju otrzymał zaproszenie do udziału w konkursach festiwali Anifilm, Stuttgart IAFF i Vis Vienna. Najnowszy film Kuci cieszy się dużą festiwalową popularnością. Od premiery międzynarodowej podczas japońskiego festiwalu w Hiroszimie w sierpniu ubiegłego roku film był pokazywany na 13 prestiżowych festiwalach i zdobył sześć nagród i wyróżnień.
Cieszy udział polskich filmów w festiwalu fiilmów animowanych w Stuttagarcie. W tym roku w konkursie spotkają się "Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek" Karoliny Specht i wspomniana "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" Jerzego Kuci. Festiwal jest ważnym punktem na mapie europejskich wydarzeń poświęconych filmom animowanym, a towarzyszące mu targi FMX co roku ściągają do Stuttgartu rzeszę producentów, twórców i kupujących.
Sporą reprezentację polskich filmów będzie można znaleźć w programie amerykańskiego festiwalu Northwest Animation Film Festival. W tym roku w konkursie festwialu znalazło się aż 5 polskich filmów m.in. "Zmysły prysły" Marcina Wasilewskiego czy "Ten świat" Zbigniewa Czapli. Polskie filmy co roku goszczą w programie amerykańskiego festiwalu.
Dwa filmy Jerzego Kuci wezmą udział w tegorocznej edycji austriackiego festiwalu Vis Vienna. "Strojenie instrumentów" zostanie pokazane w ramach sekcji towarzyszącej, a najnowsza "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" w konkursie krótkometrażowym. Oprócz filmu kuci w konkursowej sekcji filmów animowanych znalazły się także "Hipopotamy" Piotra Dumały i "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego. W konkursie festiwalu w tym roku pokazane zostanie 59 fillmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.
Z końcem miesiąca rozpocznie się już 19. edycja koreańskiego SICAF. Festiwal jest jednym z naważniejszych festiwali filmów animowanych odbywających się na świecie, a co roku towarzyszą mu branżowr targi Seoul Promotion Plan. Do konkursu międzynarodowego zakwalikowały się w tym roku dwa polskie filmy krótkometrażowe – "Lato 2014" Wojciecha Sobczyka oraz "Dokument" Marcina Podolca. W tym roku w konkursie filmów krótkometrażowych o nagrody rywalizować będzie kilkadziesiąt tytułów wyprodukowanych na całym świecie. Festiwal zakończy się 28 maja.
Z końcem miesiąca odbędzie się kolejna edycja meksykańskiego festiwalu Animasivo, gdzie w konkursie zobaczyć będzie można "under_construction" Marcina Wojciechowskiego oraz "Ziegenort" Tomasza Popakula. To festiwal na którym polskie filmy zdobywały nagrody. W ubiegłym roku jury nagrodziło "Łaźnię" Tomka Duckiego.
Ostatnim festiwalem w maju będzie koreański Festiwal Filmów Kobiecych w Seoulu, który w tym roku odbędzie się już po raz 17. W konkursie zaprezentowane zostanie "Darling" Izabeli Plucińskiej. To kolejny konkursowy pokaz dla filmu Plucińskiej w Korei – w ubiegłtym roku jej animacja wzięła udział w konkursie festiwalu SICAF.
Pełną listę majowych festiwali można znaleźć w zakładce "Na festiwalach".