DOKUMENT „KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI" NAGRODZONY ŁAWREM
Dokumentalno-animowany film Sławomira Grunberga "Karski i władcy ludzkości" otrzymał prestiżową nagrodę Ławr, nazywaną rosyjskim Oscarem filmu dokumentalnego.
„Karski i władcy ludzkości” był wcześniej wyświetlany w aż 40 rosyjskich kinach i w 10 miastach. Rosja była kolejnym krajem, po Polsce, USA i Australii, w którym film o polskim bohaterze był wyświetlany w kinach.
Film Grunberga został świetnie przyjęty w Rosji. Historia Karskiego, emisariusza który ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski, była w Rosji zupełnie nieznana. Po premierowym pokazie filmu, który kilkusetosobowa publiczność w przepełnionej sali przyjęła w ogromnym skupieniu, w czasie dyskusji z publicznością nie brakowało emocjonujących pytań i odpowiedzi, nawiązujących często do teraźniejszości. Producent filmu, Dariusz Jabłoński, pytany o znaczenie postawy Karskiego dla współczesnych widzów, przywołał wówczas cytat ze Zbigniewa Herberta: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie.” Dodał również: „Filmowcy, a szczególnie dokumentaliści, maja obowiązek zachowania pamięci, pamięci opartej na prawdzie. Jan Karski jest przykładem, jak wiele może zrobić jeden człowiek przeciw totalitaryzmowi”.
"Karski i władcy ludzkości" to zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty, laureata EMMY, Sławomira Grunberga. Dokument miał swoją uroczystą premierę 23 kwietnia 2015 roku, w przededniu 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego, a następnego dnia wszedł do polskich kin, zdobywając świetne recenzje krytyków i popularność wśród widzów. Pierwszy oficjalny pokaz filmu poza granicami kraju odbył się w Jerozolimie, z okazji 25-lecia wznowienia stosunków polsko-izraelskich, a współorganizatorami pokazu przygotowanego przez Instytut Polski w Tel Avivie był Instytut Yad Vashem i Światowy Kongres Żydów. Na jesieni 2015 roku film miał premierę na Georgtown University i wszedł do amerykańskich kin, zdobywając znakomite recenzje.
Film został wyprodukowany przez Apple Film Production i LOGTV w koprodukcji z Telewizją Polską, Narodowym Centrum Kultury i Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Tv Indie, Fundacją Przeszłość-Teraźniejszość oraz Rosyjsko-Polskim Centrum Dialogu i Porozumienia,
Pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.
źródło: informacja prasowa